Zemřel Jiří Junek

2010 – Sportovní osobností roku za město Vsetín se stal trenér gymnastiky Jiří Junek. Foto: DENÍK / Lenka Orálková Zdroj: https://valassky.denik.cz/

Musíme oznámit smutnou zprávu, navždy nás opustil ve věku osmdesáti let Jiří Junek, Sokol, pedagog a trenér sportovní gymnastiky.

Nezaměnitelný podpis Jiřího Junka

Jiří Junek

(8. 5. 1938 – 30. 1. 2019)

Pan Jiří Junek, který se narodil dne 8. května roku 1938, žil ve Vsetíně, pracoval jako učitel, a více než pětadvacet let působil jako trenér sportovní gymnastiky na Základní škole Trávníky, dále vedl TSM (tréninkové středisko mládeže). Pod jeho vedením vyrostlo několik generací dětí s láskou k pohybu a sportu, vybudoval pro vrcholové výkony nezbytnou tzv. molitanovou jámu – pro nácvik obtížnějších prvků na hrazdě a bradlech, zejména seskoků se salty. Pod jeho vedením vyrostli několikanásobní přeborníci Československé republiky, a dokonce i reprezentanti na Olympijských hrách, např. Miroslav Kučeřík, Miroslav a Libor Zichovi, Radek Mlčák a jiní.

Založil a zorganizoval společně s kolegy nejstarší český gymnastický závod „O stříbrnou valašku”. Zde měl Vsetín možnost vidět naši elitu ve sportovní gymnastice. Vedl děti a mládež ke kolektivnímu životu, organizoval letní tábory, promítal filmy a fotografie dětí a mládeže, které sám pořídil během jejich cvičení, půjčoval časopisy, a vedl ke cvičení i své bývalé cvičence a jejich děti.

Jiří Junek se stal Sokolem po vzoru svého otce, který mimojiné působil také ve funkci účetního organizace. Otec a strýc Jiřího Junka, zakládající členové Tělocvičné jednoty Sokol Vsetín uchránili před nacisty za 2. světové války nejcennější dokumenty Sokola Vsetín, které pak slavnostně převzal právě Jiří Junek. Jako vzdělavatel působil v Sokole, vedl kroniku, vydával ročenky oddílu sportovní gymnastiky a přispíval do místních novin čtivými články z historie i aktuálního dění z Tělocvičné jednoty Sokola Vsetín.

Celý svůj život zasvětil pohybu a práci s gymnastickým potěrem, který pro něj byl vždy na prvním místě. Pro mnohé se stal vzorem hodný následování.

Děkujeme za Vše.

Čest jeho památce.

Poslední rozloučení s Jiřím Junkem se uskuteční ve čtvrtek 14. února v 16 hodin ve smuteční obřadní síni ve Vsetíně.

Rozhovor v regionální televizi (2017)

1997 – Jiří Junek s Jaroslavem Fojtíkem, mezi cvičenci bratři Hladcí a Daňovi, Olšák, Strnadlová, Kyjovský