Ohlédnutí za gymnastickým rokem 2017

Rok 2017 byl pro náš oddíl plný výzev. Nejen pro naše gymnastky, ale také pro trenéry a rozhodčí. A některé se nám opravdu povedly. Po dlouhé době se vsetínská gymnastika vrátila na mistrovská pódia, účastnili jsme se Letní olympiády dětí a mládeže, trenéři se zdokonalovali na školeních, a také máme dvojkovou rozhodčí žen, která poprvé rozhodovala na mistrovství České republiky. Celkem naše gymnastky vybojovaly pro Vsetín v tomto roce 107 medailí a pohárů, což je oproti loňskému roku skoro třikrát více. Bylo to 27 zlatých, 39 stříbrných a 41 bronzových kovů. Účastnili jsme se závodů ve Valašském Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm, Frenštátě pod Radhoštěm, Chropyni, Hulíně, Ostravě (Poruba, Vítkovice, Moravská Ostrava), Karviné, Zlíně, Brně, Litomyšli, Bučovicích, Praze a na Soboňkách. Celkem jsme bojovali ve 27 závodech po celé České republice. Pořádali jsme již tradičně několik soustředění pro naše gymnastky a také tři závody – v dubnu závod Vsetínská kladinka, který byl součástí Moravského poháru a závod O nejlepší vsetínskou gymnastku. Na podzim pak první ročník závodu Valašská liga. Léto bez výkonnostního tábora na Soboňkách si již spousta z nás nedokáže ani představit. Stejně tak leden bez karnevalu v Sokolovně. Pořádali jsme pro všechny naše příznivce tradiční vánoční besídku, kdy tělocvična praskala ve švech.

Oddíl sportovní gymnastiky – výkonnostní družstva, Foto Jana Baranová

Velkou základnu má v našem oddíle i zájmová gymnastika. Děti, prohlubující zde své gymnastické dovednosti, zastávají názor, že pohyb musí především bavit. Nemalou součástí oddílu tvoří i družstva přípravek, příprava je vůbec nejdůležitější částí celého tréninkového procesu. Nově se rozjela i gymnastika pro dospělé, která taktéž není jen pro gymnasty, ale úplně pro všechny, kteří se chtějí hýbat.

Soustředění ve Zlíně v nové gymnastické tělocvičně, Foto Jana Baranová

Nejlepší gymnastkou pro rok 2017 se v našem oddíle stala devítiletá Natálie Martináková. Natálka přispěla do celkové sbírky 16 medailemi.Pyšní se zejména postupem na přebor republiky, kde bojovala s nejlepšími žákyněmi z celé republiky. Statečně ji na paty šlapala Michaela Matúšová, které je teprve osm a patří mezi nejlepší v oddíle. Získala 15 medailí, stříbro z Mistrovství ČR v Hulíně a vyhrála Moravský pohár. Obě splnily první výkonnostní stupeň a budou v příštím roce bojovat o postup na Mistrovství ČR. Další úspěšnou, i když trochu smolnou gymnastickou sezónu zaznamenala Johana Kocurková, která v jarní části roku zářila. Postoupila na Mistrovství ČR, vyhrála Moravský pohár a byla členkou zlínského družstva na Letní olympiádě dětí a mládeže. V září se zranila a celý podzim necvičila. I tak vybojovala 13 medailí. Společně s Johankou byla na Mistrovství ČR i Michaela Stuchlíková, která přidala do vsetínské sbírky 14 medailí a vybojovala druhé místo v Moravském poháru. Dalších devět medailí vybojovala Nela Holbová, sedm Sára Sedlaříková, šest Amálka Zemánková a pět Janička Novosadová. Další medaile přidaly do celkového počtu Adriana Turková, Lucie Turýnová, Adéla Plšková, Bára Blizňáková, Eliška Zajíčková a Julie Hlaváčová. Velké díky patří i Nicol Kovářové a Sofii Krajčíkové, které ovšem svou gymnastickou kariéru v tomto roce ukončily. Jistě základy gymnastiky využijí v dalších sportech, pro které se rozhodnou. Nyní se Nicol věnuje plavání a Sofie tanci.

Barbora Blizňáková před závodem v Hulíně, Foto Jana Baranová

Mezi další velké úspěchy tohoto roku patří bezpochyby postup Lukáše Srnky na Mistrovství ČR. Byl vyhlášen nejlepším gymnastou ve Vsetíně. Lukáše trénuje Radek Fojtík. Družstva chlapců se ve Vsetíně pomalu rozrůstají a my věříme, že navážou na skvělou gymnastickou minulost Vsetína. Na závod veteránů v Karlových Varech jsme vyslali i br. Jana Talaše, který ve svých 71 letech obsadil druhé místo.

Bez podpory MŠMT, města Vsetín, České gymnastické federace, sponzorů a hlavně rodičů by to však nešlo, a proto obrovské díky patří především Vám. Moc děkujeme!

Vánoční besídka – zachycen Jiří Fojtík, Foto Zbyněk Duchoň

Nemalé poděkování patří také všem trenérům (již jich je jedenáct). Bez jejich činnosti by oddíl nefungoval a necvičilo by rekordních 238 dětí (195 děvčat a 43 chlapců).