Ohlédnutí za rokem 2016

Rok 2016 byl pro oddíl sportovní gymnastiky TJ Sokol Vsetín celkově úspěšným. V tomto článku bychom se rádi ohlédli za celou činností našeho oddílu, ne jen tou závodní. Ve školním roce 2015/2016 se nám oddíl rozrostl, jak o spoustu šikovných dětí, tak o několik trenérů a asistentů. Během prvního měsíce tohoto roku jsme vyslali tři trenéry na školení trenérů II. třídy.  Konaly se v Prostějově. Máme tedy již kvalitní tým trenérů, kteří se starají ve Vsetíně o rozvoj pohybových dovedností u dětí všech věkových kategorií. Před zahájením závodní sezóny jsme se jeli soustředit na otevřené soustředění žákyň do Prostějova. Sešly se zde dívky do 13 let z celé České republiky. Byla to velmi povedená akce. Soustředění bylo přínosné nejen gymnastkám, ale i jejich trenérům. Mohli jsme si všichni odnést cenné rady od ostřílených trenérů z Prostějova, Litvínova nebo Brna. Společnými silami jsme také organizovali třídenní jarní soustředění pro naše děvčátka v prostorách naší tělocvičny.

Během tohoto roku jsme se účastnili závodů ve Vsetíně, Frenštátu pod Radhoštěm, Rožnově pod Radhoštěm, Valašském Meziříčí, Hulíně, Kopřivnici, Karviné, Zlíně, Brně, Bučovicích, Soboňkách a v Praze. Děvčata vybojovala 40 cenných medailí. Sbírka čítá 17 zlatých, 13 stříbrných a 10 bronzových kovů.

Devět medailí vybojovala Johanka Kocurková, která se zaslouženě stala nejlepší gymnastkou oddílu v tomto roce. Zdobí jí titul krajské přebornice, mistryně republiky Českého svazu gymnastických sportů

a také je celkovou vítězkou seriálu Moravský pohár. Johance moc děkujeme za vzornou reprezentaci oddílu na závodech a gratulujeme ke skvělým výkonům. Je velkým a především dobrým vzorem pro všechny malé gymnastky v našem oddíle a to jak cvičením, tak celkovým přístupem ke gymnastice a sportu. Šest medailí přidala do vsetínské sbírky Míša Stuchlíková. Míšu mimo medaile zdobí i pět čtvrtých míst a čtvrté místo v Moravském poháru, což svědčí o její stabilitě při cvičení. Míša je také mistryní ČR ve své kategorii. Navíc, čehož si ceníme nejvíce je po dlouhé době první závodnicí ze Vsetína, která závodila ve výkonnostním stupni 2 v „áčkových“ kategoriích. I ona zasluhuje za odvedenou práci velkou pochvalu a poděkování za vzornou reprezentaci oddílu. Další tři medaile přidala Sára Sedlaříková, která udělala v tomto roce asi největší pokrok ze všech gymnastek. Sára je velmi svědomitá, pečlivá a má v oddíle nejlepší tréninkovou docházku. Ceníme si u ní především píle do tréninku a všech aktivit. Zároveň věříme, že se jednou sečte veškerá její snaha a vše se jí vrátí v dobrých výsledcích. Sára kromě pochvaly má u nás také velký obdiv. Do oddílu přišla nejpozději a svou snahou všechny dohnala, již se dnes staví mezi nejlepší v oddíle. Tři medaile vybojovala i Barča Blizňáková, která konečně dohnala absenci z minulého roku, kdy byla dlouhodobě nemocná. Vrací se její kvality cvičení a věříme, že během příštího roku se plně vrátí do čela našeho oddílu. Další trojce medailí přidaly děvčátka z družstva trenéra Herdy a to Amálka Zemánková a Michalka Matůšová. Oběma moc gratulujeme. Gymnastika je běh na dlouhou trať a tak víme, že děvčátka čeká ještě dlouhá cesta, ale věříme, že v nich máme nadějné závodnice. Obě jsou velmi šikovné a tak přejeme mnoho síly, zdraví a hlavně chtíč do přípravy. Po jedné medaili pak přispěly do celkového počtu Nela Holbová, Monika Zajícová, Adriana Turková, Lucie Turýnová, Míša Janošíková, Eliška Zajíčková, Sofie Krajčíková, Viktorka Cinibulková, Janička Novosadová, Thea Kubasová, Rozálie Tilscherová, Kristýnka Šerá a Nikola Kubíková. V podzimní části sezóny se vrátili na závodní plochu i chlapci. Závodili na Krajském přeboru ve Zlíně. Jsme za to velmi rádi a věříme, že i mužská gymnastika opět nabere ve Vsetíně ten správný směr.

Když se ohlédneme za tou mimozávodní činností, tak určitě za zmínku patří činnost družstev zájmové gymnastiky a přípravky, jsou to nejpočetnější družstva v našem oddíle a veřejností často nejvíce vyhledávány. V našem oddíle zastáváme názor, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se no a co víc, s cvičením vůbec začít. Proto zasluhují velkou pochvalu nejen holky, které závodí a vyhrávají, ale úplně všechna děvčátka, která v oddíle máme.

Mimo závodní sezónu jsme se snažili děvčatům i klukům zpříjemnit dlouhé tréninky různými akcemi. Opět jsme se na začátku roku zúčastnili velkého karnevalu pro děti v Sokolovně, pořádali jsme jarní soustředění pro děvčata, byly jsme na výletě v Praze, zúčastnili jsme se letního, mezinárodního táboru na Soboňkách, vystupovali jsme při příležitosti slavnostního otevírání zrekonstruovaných fotbalových šaten v Leskovci. Samozřejmě jsme si nenechali ujít účast na tradiční, vsetínské akci „Valašské záření“.

Celá činnost oddílu by nebyla bez podpory rodičů a přátel, i těm patří velké poděkování. Stejně jako našim podporovatelům z různých stran. Velké díky patří TJ Sokolu Vsetín, Základní škole Vsetín, Trávníky, Městu Vsetín, Zlínskému kraji, České gymnastické federaci za nemalou finanční nebo materiální podporu, za spolupráci. Jsou tady i další, kteří nám pomáhají, jak jen to jde. Darují ceny do závodů, pomáhají při rekonstrukci a podobně, všem mnohokrát děkujeme.

Nemalou zásluhu na dobrých výsledcích v závodech a různé činnosti má především trenérský tým, který se dětem usilovně věnuje. Všem bychom chtěli touto cestou velmi poděkovat za celoroční, náročnou práci. Patří vám všem velké dík.